Piesi należą do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że w przypadku zdarzenia drogowego nie chronią ich żadne dodatkowe elementy, takie jak np. karoseria samochodu czy pasy bezpieczeństwa, dlatego tak ważna staje się ich widoczność na drodze.
Jak wynika z analiz, po zmroku, osoby, które noszą ciemną odzież są widziane przez kierujących pojazdami zaledwie z odległości około 40 metrów, natomiast niewielki element odblaskowy sprawia, że stajemy się widoczni nawet z odległości 150 metrów. Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
Zgodnie z przepisami Prawo o ruchu drogowym, pieszy poruszający się od zmierzchu do świtu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Mimo to, funkcjonariusze podczas służb nadal spotykają się sytuacjami, kiedy pieszy porusza się bez wymaganego odblasku. W takich sytuacjach policjanci starają się uświadomić ich o grożącym niebezpieczeństwie, a także wyposażyć z odblask.
Nie zwalania to jednak pieszego z poniesienia konsekwencji swojego zachowania, bo za niezastosowanie się to tego obowiązku grozi mandat w wysokości 100 zł.



Napisz komentarz
Komentarze