Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 stycznia 2025 18:20
Przeczytaj!
Reklama

Zdarzenia z udziałem małoletnich uczestników ruchu drogowego

Każdy wypadek, kolizja to suma różnych zdarzeń i wielu z nich można uniknąć. Dlatego kierujmy się rozsądkiem. To hasło powinno przyświecać każdemu uczestnikowi ruchu drogowego. Jednak nie wszyscy stosują się do tej podstawowej zasady, a to skutkuje poważnymi i groźnymi dla życia zdarzeniami drogowymi. Szczególnie, gdy uczestnikami tych zdarzeń są dzieci.
  • Źródło: KPP Działdowo

W poniedziałek (28.03.2022r.) tuż po godzinie 17:00 do dyżurnego policji w Działdowie wpłynęło zawiadomienie o potrąceniu małoletniego rowerzysty. Do zdarzenia doszło na terenie miasta Działdowo. Skierowany na miejsce zdarzenia patrol ruchu drogowego ustalił, że kierujący rowerem 11-latek jadąc chodnikiem, podczas manewru omijania unieruchomionego oczekującego na wjazd na ulicę pojazdu marki Mercedes, uderzył kierownicą w jego bok w wyniku czego przewrócił się. Chłopiec nie odniósł żadnych poważnych obrażeń i został przekazany pod opiekę mamie.

Przypominamy o przestrzeganiu przepisów drogowych przez kierujących jednośladami. Rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego i powinien poruszać się po drodze, a tam gdzie jest wyznaczona, po ścieżce rowerowej lub drodze dla rowerów. Zgodnie z prawem każda osoba między 10 a 18 rokiem życia ma obowiązek posiadania karty rowerowej, by móc poruszać się swobodnie po drodze.

Kartę rowerową może uzyskać osoba, która:

  • osiągnęła wymagany minimalny wiek tj. 10 lat dla roweru, 15 lat dla pojazdu zaprzęgowego lub 17 lat dla roweru wieloosobowego, roweru lub wózka rowerowego przewożących inną osobę

Dzieci w wieku do 10 lat mogą kierować rowerem wyłącznie pod opieką osoby dorosłej - nie muszą zatem posiadać żadnych uprawnień.

Rodzice dziecka, które porusza się na rowerze bez uprawniającego je do tego dokumentu, muszą liczyć się z karą nawet 1500 zł mandatu. Zatrzymując nieletniego rowerzystę za złamanie przepisów policjant, jeśli uzna, że wykroczenie jest niewielkie, może go pouczyć. Jeśli jednak młody rowerzysta sprowadził na kogoś zagrożenie, policjant sporządzi odpowiednią dokumentację, która trafi następnie do sądu rodzinnego.

Obowiązkowe wyposażenie roweru:

  • z przodu - w jedno światło barwy białej lub żółtej selektywnej
  • z tyłu - w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające

 

foto poglądowe


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama