Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 września 2024 04:07
Przeczytaj!
Reklama

Narodowe czytanie w Rypinie

W tym roku odbywa się 11. edycja akcji Narodowe Czytanie, inicjatywy społecznej propagującej znajomość literatury narodowej. Organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W 2022 r. jej lekturą są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
  • Źródło: MPBP w Rypinie
Narodowe czytanie w Rypinie

Źródło: MPBP w Rypinie

5 września w ramach tej akcji w naszej bibliotece odbyła się prelekcja dr. Marcina Lutomierskiego ""Ballady i romanse" Adama Mickiewicza a początki romantyzmu polskiego”. W wydarzeniu brali udział m.in. uczniowie z Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie wraz z nauczycielkami Paniami Ewą Fede i Ewą Wesołowską.

W ramach Narodowego Czytania zapraszamy również w październiku do naszej centrali na obejrzenie wystawy „Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko. 200. rocznica pierwszego wydania Ballad i Romansów Adam Mickiewicza”.

Prelekcja odbyła się w ramach realizacji zadania „Każdy czytać może…” Programu Promocja Czytelnictwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Marcin Lutomierski – doktor filologii polskiej; badacz i popularyzator literatury polskiej; edytor; wykładowca na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; specjalista ds. promocji Wydawnictwa Naukowego UMK; członek Pracowni Badań Kultury i Literatury Dziecięco-Młodzieżowej UMK, Towarzystwa Naukowego Płockiego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i Polskiej Sekcji IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych. Autor ponad 240 publikacji naukowych i popularyzatorskich, m.in. monografii Mickiewicz i okolice. Tematy romantyczne na łamach londyńskich „Wiadomości” z lat 40. i 50. XX wieku; redaktor naukowy monograficznych numerów czasopisma „Sztuka Edycji. Studia Tekstologiczne i Edytorskie” oraz tomów zbiorowych, m.in.: Tradycje szlacheckie we współczesnej kulturze polskiej. Główne zainteresowania naukowe: literatura emigracyjna XIX–XX wieku, literatura dla dzieci i młodzieży, edytorstwo naukowe i literackie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama