Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 29 grudnia 2024 16:36
Przeczytaj!
Reklama

Czy na przełomie lutego i marca grozi nam powódź?

W marcu 2025 roku minie 20 lat od pamiętnej powodzi w Nowym Mieście , która nastąpiła podczas gwałtownej odwilży po srogiej zimie. Obecnie sytuacja prezentuje się nieco inaczej.

Autor: Maksymilian Rogalski

W zeszłym roku w lutym w Nowym Mieście mieliśmy osiągnięta miesięczna normę opadową biorąc pod uwagę Toruń. Spadło 16mm deszczu i śniegu przez cały luty gdzie już teraz czyli 23 lutego w Nowym Mieście notujemy łączną miesięczną sumę opadów rzędu 74,2 mm co przekracza zeszłoroczną normę dla lutego o 58,2 mm czyli o ponad 300% ! Bardzo ciepły i mokry luty sprawił , że w rzekach przybyło wody. Ta spływając z pobliskich ulic i innych terenów do Jeziora Drwęckiego i dalej płynąc Drwęcą z Ostródy w kierunku Torunia przez Nowe Miasto gromadzi coraz to więcej wody z opadów ale też wcześniej zebrała jej sporo z roztopów , które miały miejsce na początku miesiąca. 

Obecny stan wody na posterunku hydrologicznym Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Nowym Mieście przy ulicy Kopernika wskazuje wartość 308 cm , czyli wartość wysoką. Posterunki hydro w Brodnicy i Rodzonym przekraczają już stany ostrzegawcze. Do stanu ostrzegawczego w NML brakuje już stosunkowo niewiele bo tylko 22 cm (330cm). 10 cm dalej mamy już stan alarmowy. Zbliżenie się poziomu wody do tej wartości sprawi iż zagrożenie powodziowe w Nowym Mieście wzrośnie do bardzo wysokiego. Szczególnie na terenach zielonych pomiędzy ulicą Jagiellońską , a Kopernika (za halą MOSiR) , Wodną , Wojska Polskiego , a Piastowską ( gdzie woda już jest niebezpiecznie wysoko) , a także w rejonie ogródków działkowych przy ulicy Sadowej , na terenie Komendy PSP przy ulicy Szkolnej , (ulica ) która w większości może być narażona na zalanie , a także część ulicy Targowej. Niebezpiecznie zrobić może się także w części ulicy Kopernika , na "Dużym parkingu" , a także na ulicy Mickiewicza (DK15) od zjazdu z mostu z Jagiellońskiej do wysokości rozpoczynającej się ulicy Okólnej. 

Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna w najbliższych dnia ulec ma poprawie pod względem występowania opadów. Na zachodzie Kontynentu Europejskiego nastąpi blokada wyżowa , która spowoduje iż aktywne niże znad Atlantyku nie będą przemieszczały się w naszym kierunku. Są plusy i minusy. Wyżej wspomniany był plus , teraz pora na minus. Kiedy nastąpi blokada wyżowa spłynie chłodniejsze i bardziej suche powietrze co sprawi iż pojawi się wiele bezchmurnego nieba i bezwietrznej aury , co nocami skutkować będzie sporymi spadkami temperatury poniżej zera. Za tym idzie możliwość przymarzania brzegu Drwęcy , a podczas jej przepływu pojawiania się także śryżu. 

Sprawi to, że woda zwiększać będzie swoją objętość , a w przypadku wysokiego usłonecznienia i lekko dodatniej temperatury za dnia sprawi iż lód będzie się topił i powodował przyrost kolejnych centymetrów w wysokości stanu wody Drwęcy.

Na ten moment trzeba myśleć chłodno , nie siać paniki , a bacznie monitorować wysokość stanu wody w Drwęcy , a także prognozy pogody, a dopiero gdzieś tam z tyłu głowy mieć możliwość wystąpienia potencjalnej powodzi. 

Meteo Nowe Miasto Lubawskie , Maksymilian Rogalski , 23.02.2022

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama